Saturday, January 21, 2012

Final Oscar Nomination Predictions

Always fun to do this exercise each year. :)  

Best Picture
1. The Artist
2. The Descendants
3. Hugo
4. The Help
5. Midnight in Paris
6. The Girl with the Dragon Tattoo
7. Moneyball

(War Horse will be next on the list, but with snubs from DGA/WGA/ASC/ADG guilds and a lack of showing in important categories at BAFTA, its chance at BP is very much on thin ice; then there are Bridesmaids and The Ides of March, but I don't see enough No. 1 votes for either; the lack of guilds has practically killed The Tree of Life, Drive, and Tinker Tailor Solider Spy, although the last two did get some much-needed help from BAFTA towards the end.)  

Best Director
1. Michel Hazanavicius, The Artist
2. Martin Scorsese, Hugo
3. Woody Allen, Midnight in Paris
4. Alexander Payne, The Descendants
5. David Fincher, The Girl with the Dragon Tattoo  

Best Actress
1. Meryl Streep, The Iron Lady
2. Viola Davis, The Help
3. Michelle Williams, My Week with Marilyn
4. Tilda Swinton, We Need to Talk About Kevin
5. Glenn Close, Albert Nobbs

(I'm pulling hard for Rooney Mara to make it, and academy has favored younger actresses for this category in the past.)

Best Actor
1. George Clooney, The Descendants
2. Brad Pitt, Moneyball
3. Jean Dujardin, The Artist
4. Michael Fassbender, Shame
5. Leonardo DiCaprio, J. Edgar

(Fassbender, IMO, gave the best performance of the year, so hopefully he won't get snubbed.)

Best Supporting Actress
1. Octavia Spencer, The Help
2. Jessica Chastain, The Help
3. Melissa McCarthy, Bridesmaids
4. Janet McTeer, Albert Nobbs
5. Bérénice Bejo, The Artist

(BAFTA nominated Bejo in the lead category, so we could see her miss due to category confusion.)

Best Supporting Actor
1. Christopher Plummer, Beginners
2. Kenneth Branagh, My Week with Marilyn
3. Nick Nolte, Warrior
4. Jonah Hill, Moneyball
5. Albert Brooks, Drive

(Brooks is vulnerable after missing both SAG and BAFTA; among the four acting categories this year, this is the most unpredictable one for nominations but also the most predictable for the winner, as Plummer will finally win an Oscar.)

Best Original Screenplay
1. Midnight in Paris
2. The Artist
3. Margin Call
4. Bridsmaids
5. A Separation

(Going for a surprise here with A Separation instead of Win Win or 50/50.)

Best Adapted Screenplay
1. The Descendants
2. Moneyball
3. The Help
4. Tinker Tailor Solider Spy
5. The Ides of March

Best Foreign Language Film
1. A Separation, Iran
2. Pina, Germany
3. In Darkness, Poland
4. Footnote, Israel
5. Monsieur Lazhar, Canada

Best Documentary Feature
1. Project Nim
2. Pina
3. The Loving Story
4. We Were Here
5. Semper Fi: Always Faithful

Best Animated Feature
1. Rango
2. The Adventures of Tintin
3. Arthur Christmas
4. Puss in Boots
5. Chico and Rita

Best Cinematography
1. Hugo
2. The Artist
3. The Girl with the Dragon Tattoo
4. Tinker Tailor Soldier Spy
5. The Tree of Life

Best Editing
1. The Artist
2. Hugo
3. Moneyball
4. The Girl with the Dragon Tattoo
5. Drive

Best Art Direction
1. Hugo
2. The Artist
3. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
4. Tinker Tailor Soldier Spy
5. War Horse

Best Costume Design
1. Hugo
2. My Week with Marilyn
3. The Artist
4. Jane Eyre
5. The Help

Best Makeup
1. The Iron Lady
2. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
3. The Artist

Best Visual Effects
1. Rise of the Planet of the Apes
2. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
3. Hugo
4. Transformers: Dark of the Moon
5. Mission: Impossible - Ghost Protocol

Best Original Score
1. The Artist
2. Hugo
3. The Girl with the Dragon Tattoo
4. War Horse
5. The Help

Best Original Song
1. "Life's a Happy Song," The Muppets
2. "Pictures in my Head," The Muppets
3. "The Living Proof," The Help
4. "Lay Your Head Down," Albert Nobbs
5. "Hello Hello," Gnomeo & Juliet

Best Sound Mixing
1. Hugo
2. Super 8
3. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
4. Moneyball
5. Rise of the Planet of the Apes

Best Sound Editing
1. Rise of the Planet of the Apes
2. Hugo
3. Hanna
4. Super 8
5. War Horse

Best Documentary Short
1. Incident in New Baghdad
2. Witness
3. The Tsunami and the Cherry Blossom
4. In Tahrir Square: 18 Days of Egypts Unfinished Revolution
5. Pipe Dreams

Best Live Action Short
1. The Road Home
2. Raju
3. Pentecost
4. Sailcloth
5. Time Freak

Best Animated Short
1. La Luna
2. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
3. Wild Life
4. Magic Piano
5. Luminaris

No comments:

Post a Comment